V Japonsku má důraz na rozvíjení jemné motoriky a tím neuronových spojů v dětském mozku velkou tradici a proto není divu, že Japonci patří k nejinteligentnějším národům na světě. To potvrzují i  Dr. Richard Linn a Dr. Tatu Vanhanen ve své knize "IQ and the Wealth of Nations" z roku 2002, kde zveřejnily výsledky svých měření IQ v různých zemích. Japonci mají hračky, které se dědí z generace na generaci a některé z nich si udržely oblíbenost po celá staletí. 

Kendama

Kendama je nejen v Japonsku velmi populární hra a v dnešní podobě se vyskytuje přibližně sto let. Jejím předchůdcem je pravděpodobně francouzká hra ze 16. století Bilboquet. Dnes se po celém světě pořádají soutěže a poháry pod vedením různých asociací, které hlídají jak rozměry Kendamy, tak ohodnocování obtížnosti různých triků. Všechny triky s Kendamou se provádějí většinou jednou (dominantní) rukou, naším cílem ale v programu Vycentrujse.cz je zvládnutí základních triků oběma rukama.

 Daruma Otoshi

Daruma Otoshi je stará Japonská hra pro děti, která vznikla z prastaré tradiční japonské hračky-panenky Daruma. Ta byla ztvárněna na památku zakladatele zenové tradice budhismu Bodhidharmy a svým majitelům měla nosit štěstí. Hra se skládá z hlavy Daruma, pěti barevných kamenů a kladívka. Cílem je pomocí kladívka postupně odsekávat jednotlivé kameny pod hlavou-Daruma, aniž by se sestava zbořila. Na podsekávání jednotlivých kamenů je potřeba cit v ruce a přesný švih. S naším programem Vycentrujse.cz budeme opět zapojovat obě ruce.