Neviditelná bylina?

21.07.2017

Nejenom v pohádkách se říká, že to nejlepší máme přímo před nosem, ale nevidíme to. A je to tak. V poslední době se u nás dostává do povědomí velmi zajímavá bylina, která do nedávna jako by nebyla vidět. Dámy a pánové, seznamte se - Vrbovka úzkolistá.

Dnešní trh je zaplaven produkty z bylin, které mají mimořádnou schopnost regenerovat a vyživovat tělo jak po fyzické, tak po psychické stránce. Povětšinou jsou to produkty  z dovozu, především z Jižní Ameriky a Číny. A povětšinou si při jejich pořizování sáhneme hlouběji do kapsy. Neříkám, že je to špatné, ale je to moudré? Je to asi tak moudré, jako dovážet jablka ze Španělska, nebo česnek z Číny. Výhodné to je především pro tržní mechanismy, nikoli pro spotřebitele. Rozhodně ne z hlediska výživové hodnoty.

       A opravdu jsme v našich zeměpisných šířkách odkázáni

                na dovoz  z tisíce kilometrů vzdálených zemí?

Vrbovka úzkolistá
Vrbovka úzkolistá

Vrbovka úzkolistá je co se jejího vlivu na lidský organismus týče nesmírně zajímává bylinka.

Vrbovka úzkolistá - Wikipedie

Vrbka úzkolistá odstraňuje pocit psychického napětí, úzkosti a tísně, snižuje psychicky způsobené bolesti hlavy, působí proti nespavosti, má protizánětlivý účinek a chrání sliznice, především sliznice trávicího ústrojí. Příznivý vliv má taktéž při průjmových infekčních chorobách. Má rovněž příznivý účinek při prostatických potížích. S ohledem na obsah látek hormonální povahy pomáhá při problémech souvisejících s klimakteriem.

Pokud ještě dodáme, že obsahuje třísloviny, pektin, steroly, flavonoidy, malé množství alkaloidů, taniny, má velký obsah vitaminu C, provitamin A, minerály a organické kyseliny, je až zarážející, že se u nás v lidovém léčitelství téměř nepoužívá.                                      

                    A je tato bylina opravdu "nově" objevená?

Z listů Vrbovky úzkolisté se dodnes v některých částech východní Evropy a za Uralem připravuje čaj, který má různé názvy - Kaporský, Kurilský, Bohatýrský, Koptický a další. Nejznámější je název Ruský čaj nebo také Ivan čaj, kterého se mu dostalo v západní Evropě, kam se ještě do 19. století vyvážel jako významný vývozní artikl z Ruska. Jeho vývoz byl postupně snižován už od doby návratu cara Petra I. z cest po Evropě v roce 1699 a úplné zastavení výroby nastalo po roce 1917. Místo něj Evropu zaplavily čaje indické a čínské, dodávané na trh Britskou Východoindickou společností. Značka Ruský čaj zůstala, jen Vrbku úzkolistou vystřídala jakási směs čajů z Číny, Jávy a Cejlonu.

Kolem této byliny vzniká spousta otazníků a její vyklizení pozice čajům z jihu Asie, ani zdaleka nedosahujících jejích kvalit a přínosu pro lidský organizmus, je obestřeno závojem tajemství. Z našich starých herbářů buď zmizela úplně, nebo je zmíněna jen okrajově a v některých případech se její sběr přímo nedoporučuje , přestože nejsou prokázány žádné vedlejší účinky ani při pravidelné konzumaci ve větších dávkách.

Naopak pozitivní účinky doloženy jsou a k zamyšlení nutí i další významná schopnost této byliny. Jako jedna z prvních vnáší nový život do poničených částí lesa. V Londýně byla v roce 2002 vyhlášena květinou roku, jako odkaz na dobu, kdy německá Luftwafe během druhé světové války rozbombardovala Londýn a právě Vrbovka úzkolistá, jako první rostlina rašící na ruinách města, symbolizovala nový život. A především pro tuto její schopnost obnovy i na vypálených částech lesů se nabízí přirovnání k bájnému Fénixovi, jenž povstane z popela. A to je i důvod, proč se o tajemnou historii této načas zmizelé bylinky budeme na těchto stránkách nadále zabývat.

Možností jak připravit Ivan čaj je mnoho. Jednu z možností, jak vyrobit fermentovaný nápoj šetrným a jednoduchým způsobem najdete ve videu pod článkem. Dobrou chuť a na zdraví.

Djuri


Přečtěte si jako první, co je nového