Kumihimo

Japonská technika splétání šňůrek Kumihimo je stará nejméně 2000 let. K této technice se používaly různé stavy a nejznámější je kulatý stav Marudai. Dnes se ve světě těší velké popularitě malý disk z tvrzené pěny, kterému se říká Mobidai, nebo také Kumihimo disk. Ten může být buď kulatý, nebo čtvercový. Při práci s diskem zapojujeme obě ruce, což má příznivý vliv na vyrovnávání činnosti obou mozkových hemisfér a nervové soustavy celkově. Na dřevěném stavu Marudai zapojujeme do činnosti obě ruce najednou, což příznivý účinek na hemisféry zvětšuje. Splétáním na Marudai si krátili dlouhé chvíle samurajové, čímž cvičili jemnou motoriku prstů a díky vyvážení mozkových hemisfér se dostávali do relaxačního stavu. 

Kumihimo technika je vhodná pro děti i dospělé a jako vedlejší efekt, při vytváření krásných a rozmanitých výrobků, je právě přímý vliv na aktivaci činnosti neuronových buněk v obou hemisférách. Kumihimo disk má po obvodu zářezy pro uchycení pramenů a je tak vhodný i na cestách. Na dřevěném stavu Marudai je zase práce, díky zapojení obou rukou současně, mnohem rychlejší.

                         

     Návod na splétání základního vzoru z osmi pramenů, jak je uveden na obalu našeho startovacího setu.

                                  Podrobnější videonávod na výrobu náramku základní technikou.

Možnosti kombinace vzorů a barev jsou velké. Ve fotogalerii níže jsou ukázány možnosti kombinace dvou barev, při různém zakládání barevných pramenů do disku, přičemž počet pramenů u každé barvy je vždy sudý.

V takovém případě můžeme osm pramenů dlouhých 40cm, vytvořit ze čtyř 80cm dlouhých šňůrek, které uprostřed svážeme liščím uzlem (viz obrázek dole). Podrobnější popis postupu najdete ve videonávodu číslo 1.


V následující galerii je počet pramenů u každé barvy lichý a proto prameny nastříháme po 40cm a spojíme je pomocí proužku lepící pásky, nebo pomocí klasického uzlu (viz další obrázek). Při variantě s uzlem, je třeba počítat pár centimetrů navíc pro pohodlné uvázání uzlu. Podrobnější popis postupu najdete ve videonávodu číslo 2.

Další kombinace barev a vzorů pro osm pramenů najdete po kliknutí na vzorník.

                            Videonávod č.2 na výrobu náramku z 16. pramenů a kovovým uzávěrem.

   Další kombinace barev a vzorů pro 16. pramenů najdete po kliknutí na vzorník.

                                       Videonávod č.3 na výrobu krouceného náramku z 12. pramenů.

                  Videonávod č.4 na výrobu plochého náramku z 8. pramenů a vázaným zapínáním.

Videonávod č.5 na výrobu náramku z proplétaných šňůrek s jednoduchým a praktickým uzlovým zapínáním.

       Videonávod č.6 na výrobu plochého náramku z proplétaných šňůrek s kovovým zapínáním.